Uygulamalar

Portal

IP PBX

CRM

E - Ticaret

Sürüm Yönetimi

Sohbet

Mobil X

Telekonferans

E - Learning

Portal

Portallar, internet veya intranet bilgi ve uygulama kaynaklarına kolay ve hızlı erişmek üzere tasarlanmış başlangıç noktası, giriş kapılarıdır. İçeriğe bağlı olarak kullanıcılara farklı bilgi ve etkileşim noktaları (e-posta, anlık mesajlaşma, sohbet, tartışma grupları, güncel haberler gibi) içerirler.SureBox ile portali olamayan firma kalmayacak.
PBX’in açılımı, Özel Santral demektir, yani bir şirket içersinde kullanılan özel telefon şebekesidir. PBX telefon sistemi kullanıcıları, dışarıya telefon etmek için birkaç tane dış telefon hattını paylaşır.
 
Bir PBX, işyeri içindeki iç hat telefonlarını birbirine bağlar ve ayrıca halka ait aktarmalı telefon şebekelerine de (PSTN) bağlanır. PBX telefon sisteminin en son yönelimlerinden birisi, ayrıca IP PBX olarak da bilinen, İnternet Protokolu üzerinden aramaları aktaran, VOIP PBX’in geliştirilmesidir.PBX internet çağında geleneksel santrallerin yerini alan yeni nesil bir IP PBX Telefon Santralidir.
 
Bütün telefonlarınızın IP ağı (yerel, geniş, internet) ile birbirine bağlanmasını sağlar böylece dünyanın neresinde olursa olsun IP üzerinde olan ve IP PBX'e kaydettiğiniz tüm dahili abonelerle ofis içindeymiş gibi (ücretsiz-sınırsız) konuşabilirsiniz. Bu özelliği nedeniyle çok şubeli ya da uzak ofisli firmaların kendi aralarlarındaki telefon görüşmesi maliyetini sıfırlamaktadır.Telfon görüşmeleri sınırsız ve indirimli hale gelmektedir.
Müşteri İlişkileri Yönetimi (Customer Relations Management), diğer bir deyişle CRM, bir şirketin, ister satış amaçlı, ister hizmet amaçlı olsun, müşterileriyle olan etkileşimini tüm yönleriyle ele almayı sağlayan bir araçtır. CRM, bir bilişim terimi olarak, bir kurumun müşteri ilişkilerini düzenli bir şekilde yönetmesi için gereken yöntemleri, yazılımları ve Internet becerilerini tanımlar.Etkili bir CRM çözümü daha iyi iş uygulamaları geliştirmek için teknolojiden faydalanır; bilgi alışverişini kolaylaştırır ve müşteri ile tüm temas noktalarındaki satış, pazarlama ve müşteri hizmetleri faaliyetlerinizi incelemenizi, yönetmenizi ve senkronize etmenizi sağlar.
Elektronik ticaret; Mal ve hizmetlerin üretim, reklam, satış ve dağıtımlarının telekomünikasyon ağları üzerinden yapılmasıdır.
Elektronik ticaret, çeşitli uluslararası kuruluşlarca çeşitli şekillerce tanımlanmıştır. Bu tanımlardan yola çıkarak, elektronik ticaret, “bilgisayar ağları aracılığı ile ürünlerin üretilmesi, tanıtımının, satışının, ödemesinin ve dağıtımının yapılması” olarak tanımlanabilir. Yapılan işlemler, sayısal biçime dönüştürülmüş yazılı metin, ses ve video görüntülerinin işlenmesi ve iletilmesini içerir.
İster kurumsal bir firmanın yazılım departmanı olsun, isterse küçük bir yazılım evi olsun. Yazılım geliştiren her organizasyonun mutlaka bir Sürüm Yönetimi (Release Management) olmalıdır. Maalesef çoğu kişi tarafından Sürüm Yönetimi deyince akla sadece, program kaynak kodlarının CVS, ClearCase gibi Versiyon Kontrol Sistemlerinde (SCM) saklanması geliyor. Halbuki Sürüm Yönetimi Müşteriyi, Analizi, Tasarımı, Kodlamayı, Test'i ve Deploymentı da içine alan daha kompleks ve uzun bir süreçtir.
Sohbet insanların birbirleriyle diyalog kurmalarına yarayan bir iletişim sistemidir. Sohbet Bir ortamda bir konuyu veya birden fazla konuyu konuşarak fikir üretilerek yada bilgisayar üzerinden yazı anlatım şekli ile yapılan diyaloğlara denir. Sohbet günümüzde bir çok kısımda anlatılabilir. Mesela Sözlü olarak yapılan sohbet Günümüzde revaçta Olmasıyla birlikte Bunlara günümüzün teknolojisinde yazılı sohbet de eklenmiştir. Sözlü Sohbet’ten sonra daha çok revaçta olan yazılı sohbet günümüzün teknolojisinde bilgisayar üstünden faaliyet göstermektedir.

Mobil x

Mobilx'i kullanan herkez çalıştığı yerin dışındada olsa istediği çoğu şeye ulaşabilmesi anlamına gelir.Dışarıda olmanız sizi engellemez,Sorunlarınız çözebilirsiniz.

Telekonferans

Telekonferans, farklı noktalardaki insanların bir araya gelerek yüz yüze görüşmek için birçok soruna katlanmak yerine, ofisinden diğer ofisteki insanlarla gerçek zamanlı olarak toplantı, eğitim, konferans yapabilme imkanları sunmaktadır. Diğer ofis ve şube çalışanları ile karşılıklı olarak tartışabilme, ortak çalışma ve veri paylaşımını(sunum yapma, teknik çizimler, bütçe dosyaları, …) yapabilmektedir.
 

E-Learning

Bilgisayar,telefon,TV gibi elektronik aygıtlar aracılığıyla sunulan alternatif eğitim tekniğine E-learning denir.Bu tanım günümüzde çoğunlukla Internet üzerinden sunulan eğitim anlamına gelmektedir.Birçok alanda yaşamımıza giren Internet,eğitim alanında da bize yardımcı olacak fırsatlara sahiptir.Özellikle kendi kendine eğitim tekniği ile yetişkin kişilerin eğitim ihtiyaçlarını karşılanması bakımından bu çok önemli bir fırsattır. Kişisel gelişme adına ya da bilgi teknolojilerindeki yenilikleri öğrenmek adına alınacak çeşitli eğitimler Internet üzerinden kolayca (uygun bir şekilde)alınabilir.Bu da zaman ve maliyet bakımından kişi ve kurumlara yararlı olur.

Uygulamalar
  • Şu anda 5 Yıldız üzerinden 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Derece: 0/5 (Değerlendiren 0)

Teşekkür ederiz

Bu sayfayı değerlendirdiniz, sadece 1 kere değerlendirebilirsiniz

Değerlendirmeniz değiştirildi, teşekkürler

Değerlendirme için Giriş yapın ya da yeni bir kullanıcı yaratın

Yorumları okuma yetkiniz bulunmamaktadır

Yorum gönderme yetkiniz bulunmamaktadır