FIREWALL NEDİR?

Eğer yalnızca antivirüs kullanıyorsanız ve bilgisayarınızın güvende olduğuna inanıyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü antivirüsünüz ne kadar güncel olursa olsun çok yeni bir virüsü tanımaz. 
Bir zararlı yazılımı antivirüslerin tanıması antivirüslerin kara listesinde olması gerekir. Yani yeni yazılmış bir zararlı yazılımdan antivirüslerin haberi olmadığı için yakalamasıda söz konusu değildir. 
Bilgisayarlar port denilen kapılar sayesinde dışarı (internet) ile gerekli bilgi alışverişini yaparlar. Yani portları bir evin kapısı gibide düşünebiliriz.

VPN NEDİR?

İletişim ihtiyacını her 2 nokta arasındaki kiralık hatlar ile çözmek oldukça pahalı bir çözüm olduğu için, farklı ağların Internet üzerinden görüşmeleri ekonomik bir çözüm olarak ortaya çıkmaktadır. Fakat Internet tüm dünya tarafından kullanılan bir ağdır. Bu sebeple bu ağ üzerinden geçen data güvenli değildir.

PROXY NEDİR?

Proxy, yerel ağ (ya da Internet'e bağlı bir bilgisayar) ile, dış dünya arasındaki ilişkiyi sağlayan bir yardımcı geçiş (gateway) sistemidir.

ROUTER NEDİR?

Router yön router da yönlendirici demektir. Bir ağ aktif donanımı olarak da router yönlendirme işlemi yapar. Ağdaki bilgisayarların yönlerini bulmalarına kılavuzluk eder. Eğer ağınızda ayarlanmış bir yönlendiriciniz yoksa swich yada hub gibi bir ağ ekipmanına sahip olsanız bile Subnet 1'deki bir ağdan Subnet 2'deki bir ağa erişmeniz mümkün değildir. Yönlendiricilik burada devreye giriyor.

FAKS SERVER NEDİR?

Gelen ve giden faksların elektronik ortamda, kağıt kullanmadan alınıp gönderilebilmesini sağlar. Faks serverın yaptığı iş, ağ ortamında gelen faksların bir faks sunucusuna gelmesini ve bu faks sunucusunda toplanan tüm faksların ilgili kişiye elektronik ortamda gönderilmesini sağlamaktır.

RAID NEDİR?

RAID (Redundant Array of Inexpensive Disks; Ucuz Ardışık Tekerler Dizisi veya Redundant Array of Independent Disks), diskler arasında veri kopyalama veya paylaşımı için birden fazla sabit diski kullanarak yapılan veri depolama tasarısıdır. Tek diske göre, RAID’in yararı, veri bütünlüğünü, hata toleransını, iş çıkarma yeteneğini ve toplam disk kapasitesini artırmasıdır. Özgün uygulamalarda, anahtar avantajı disk kapasiteyi artırmakla beraber disk performansını da yükseltmesi ve verileri eş zamanlı olarak yedeklemeyi sağlamasıdır.

5651 sayılı Yasa

Amaç ve kapsam
MADDE 1- (1) Bu Kanunun amaç ve kapsamı; içerik sağlayıcı, yer sağlayıcı, erişim sağlayıcı ve toplu kullanım sağlayıcıların yükümlülük ve sorumlulukları ile internet ortamında işlenen belirli suçlarla içerik, yer ve erişim sağlayıcıları üzerinden mücadeleye ilişkin esas ve usûlleri düzenlemektir.

Hosting Nedir?

Hosting, kelime anlamı olarak ev sahipliği yapma, barındırma anlamına gelir. Web hosting ise web sitelerinin sürekli ve yüksek hızda internet erişimi olan bilgisayarlarda depolanmasına denir. Web siteleri bu bilgisayarlarda depolanarak internet kullanıcılarının siteleri ziyaret etmeleri sağlanır. Biz de bir hosting hesabı açıp sitemizi yollayacağız ama öncelikle yüzlerce hosting paketi içerisinden bir seçim yapmamız gerekecek. Çünkü her hosting hesabı aynı özelliklerde ve sitemizin ihtiyacını karşılayacak özelliklerde olmayabilir. Hosting hesaplarında çeşitli kotalar veya sınırlamalar olur. En önemli kısıtlamalar web alanı ve bandwidthdir.